Město Rajhrad oslavilo 100 let RAFK

Město Rajhrad oslavilo 100 let od založení RAFK

Od poloviny roku 2018 se chystala oslava stoletého jubilea rajhradského fotbalového klubu RAFK, která měla vypuknout v roce 2019. Už během příprav na tuto akci jste si mohli všimnout vyvěšených pou­tačů a plakátů, občané mezi sebou debatovali o tom, na kterou známou osobnost se nejvíce těší a kterou doprovodnou akci navštívit. Již v pátek 21. června 2019 vyrostlo na Rafce velké jeviště, které hned večer jako předvoj oslav skvěle odzkoušela rocko­vá skupina Katapult. Na 650 rockových nadšenců doprovázelo frontmana kapely Oldu Říhu při zpěvu jeho nestárnoucích hitů.

 

Hlavní oslavy však proběhly v sobotu následující den. Do­poledne byl položen věnec zakládajícímu členovi RAFK MUDr. Vladimíru Janíčkovi, který věnovalo Květinářství IRIS, a poté se početné veřejnosti představila jednotlivá mládežnická druž­stva RAFK. Nutno říci, že hlavní postavou celých oslav se stala sportovní osobnost z největších – bývalý reprezentační hokejový brankář Dominik Hašek, tedy legendární Dominátor z Nagana, vítěz Stanley cupu v NHL, kterého není třeba představovat. Do­minik Hašek se před každým zápasem mládežnických družstev s hráči pozdravil, ochotně vyfotil a pronesl milou motivační řeč do jejich dalšího sportovního života.

 

Hlavní program oslav oficiálně zahájili ve 14.30 hodin před­seda klubu RAFK Vladimír Štěpánek a starosta města František Ondráček, společně s komentátorem Petrem Holíkem. Na sou­sedních tenisových kurtech se rozjela sněhová diskotéka pro nej­menší návštěvníky v doprovodu pohádkových postav. V 15 hodin vběhli na trávník naši internacionálové, tedy hráči, kteří byli his­toricky podepsání pod největšími úspěchy Rafky za posledních 30 let. Před začátkem utkání Jakub Moulis zazpíval Českou a poté Libor Petrů Slovenskou státní hymnu. Proti RAFK stál soupeř z Československého lva, za který mj. nastoupili Dominik Hašek, Jaroslav Sypal, Martin Severa, Leo Gudas, Václav Da­něk, Martin Procházka, Jan Duchoslav, Petr Vojnar, Dušan Her­da, Ladislav Jurkemik, Petr Vondráček, Marek Dobeš, slavnostní výkop provedla Kateřina Kornová. Utkání skončilo nerozhodným stavem 7:7. Poločasová přestávka byla okořeněná vystoupením nadějných mažoretek z tanečního oddílu Rapido Rajhrad. Protože celá akce měla charitativní podtext, po zápase se na hřišti objevil starosta František Ondráček, místostarostka Magda Mlejnková a hlavní pořadatel oslav Tomáš Bábor, kteří předali šek v částce 50 000 Kč paní Marii Kozákové, ředitelce Domova Matky Rosy v Rajhradě. Poté byly za zásluhu o rozvoj rajhradské kopané oceněny tyto osobnosti: Valter Černík, Milan Hrůza, Miroslav Jurčák, Ivan Knoz, František Latta, Oldřich Ne­chvátal, Milan Pernička, František Rožič, Jiří Sedláček, Miloslav Vlček, in memoriam Milan Duchoň a Vilém Ungr. Ve druhém zápase se divákům a účastníkům oslav před­stavil mix A a B mužstva RAFK proti osobnostem Českosloven­ského lva. V tomto utkání jsme v akci viděli Radko Gudase, Jakuba Koháka, Róberta Petrovického, Jana Fialu, Jana Ber­gra, Jána Kociána, Lubomíra Luhového, Leoše Nohy, Romana Gibalu, Dominika Hrachovinu, Lubomíra Blahu, Leoše Čermá­ka a naše bývalé fotbalisty Martina Kleina, Martina Klementa a Davida Gáče. Utkání skončilo nerozhodně 8:8. Oba hlavní zá­pasy doprovázel svým komentátorským umem Roman Volák. V hledišti jsme pak mohli potkat známé hokejové hráče Komety Brno – Komeťáky Martina Erata a Marka Čiliaka. Po konci utkání čekal všechny účastníky oslav skvělý koncert Queenie, kapely, která neuvěřitelně věrně vzdala hold rockové legendě skupině Queen a která rozburácela tancující posluchače zpívající společně s Queenie světoznámé hity. Po vystoupení Queenie všechny překvapila pomyslná třešnička na dortu, kdy nad fotbalovým hřištěm zahalujícím se do tmy vzplál úchvatný pestrobarevný ohňostroj, který zakončil velkolepé oslavy 100. výročí založení RAFK s více než 2000 návštěvníky! Kvalitně fotograficky celou oslavu zdokumentoval Martin Bělík.

 

Velké poděkování patří nejen Městu Rajhrad a dalším sponzorům, ale i rajhradskému občanovi Michalu Kočárkovi, který zprostředkoval účast takového množství známých osob­ností. Velký obdiv a uznání zasluhuje Tomáš Bábor, který na svých bedrech nesl kompletní přípravu, organizaci a realizaci oslav, které se nesmazatelně zapíší do historie města Rajhradu a širokého okolí.

Ivo Durec ve spolupráci s vedením RAFK, autor almanachu k výročí 100 let rajhradské kopané.